Martin Doležal, Funkční pohyb a trénink - principy, zásobníky cviků


Funkční pohyb a trénink - principy, zásobníky cviků

Jako všechno, co opravdu funguje, i efektivní trénink se řídí určitými zásadami a principy. Účinné cviky pro funkční kondici a zdraví pohybového aparátu i jejich správné provedení jsou dané stavbou lidského těla a přirozenými činnostmi. Při sestavování tréninkových postupů potřebujeme pracovat s individuálními cíly a možnostmi, ale i s lidským faktorem.

"Kdo chápe principy, dokáže hledat vlastní cestu."

Vyzkoušej tři cviky pro zdravotní a kompenzační cvičení nebo do rozcvičky - "Natažení z břicha", "Tripod s rotací", "Běžec" :)

„Nemáš tolik času a energie na cvičení. Pokud chceš výsledky, nemůžeš si dovolit dělat neúčinné věci.“

Dobře nastavený funkční trénink posiluje přirozené pohybové funkce. Vedle postavy do plavek a zábavy přináší hlavně zdraví pohybového aparátu a funkční kondici.

„Netrénuj jen svaly, trénuj funkční pohyby.“

Komplexní cviky, které vycházejí z přirozených pohybových vzorců, zapojují koordinovaně celý pohybový aparát v jeho správných funkcích a učí tělo pracovat jako funkční celek.

Tři cviky, které by ve funkčním tréninku pro náročné neměly chybět - "Šikmý sed", "Tahání sáněk", "Tlaky" :)

"Cílem funkčního tréninku je naučit se lépe hýbat, a nejen lépe cvičit."

Výkonnost ve cvičení u lidí často vytváří iluzi kondice. Skutečná kondice umožňuje žít plnohodnotně a spokojeně život podle Tvých potřeb a představ.

"Ukázaná platí!"

Zvládat a plnit skvěle své pracovní nebo sportovní cíle, dokázat si plnohodnotně užít aktivní dovolenou, hrdě se svléknout do plavek na pláži, bez větších problémů přeskočit zábradlí při dobíhání autobusu nebo vynést dvě basy piva do dvanáctého patra, když nejede výtah. Zkrátka nenechat si omezovat kvalitu života špatnou fyzickou zdatností nebo dokonce problémy s pohybovým aparátem. O tom je funkční kondice a k tomu funkční trénink směřuje.

"Elita se od zbytku odlišuje neustálým zdokonalováním základních dovedností. Funkční kondice i zdraví pohybového aparátu stojí na pevných pohybových základech a na všestrannosti."

Zásobník cviků pro všestranný funkční trénink - obratnost, dynamiku, vytrvalost ...

"Efektivní trénink spojuje zvyšování výkonnosti a posilování zdraví pohybového aparátu do jednoho."

Těžký a intenzivní trénink nevhodný pro zdraví nevykompenzuješ trochou lehkého zdravotního cvičení. Cvičení pro podporu zdraví pohybového aparátu potřebuješ ve výkonnostní obtížnosti, která je úměrná Tvým potřebám.

Zásobník cviků pro pokročilejší funkční posilování ...

"Prevence je příjemnější i levnější než terapie."

Díky dnešnímu životnímu stylu se preventivní péče o zdraví a kondici stala nutnou součástí každodenní hygieny, pokud si hodláme zachovat důstojnou kvalitu života.

Zásobník cviků s vlastní vahou pro funkční zdravotní a kompenzační cvičení - podporu správných pohybových návyků, držení těla, svalové rovnováhy ...

"Sebelepší trénink nebude fungovat, pokud ho necvičíš. Potřebuješ trénink, který budeš chtít cvičit a který také cvičit dokážeš často a pravidelně ve svých běžných podmínkách."

Zásobník cviků se slabým gumolanem pro funkční zdravotní a kompenzační cvičení ...

"Kvalita cvičení má přednost před kvantitou. Čím líp cvičíš, tím víc to funguje pro zdraví pohybového aparátu, pro funkční výkonnost, tvarování postavy, vitalitu i psychickou pohodu."