Martin Doležal, Funkční pohybový trénink


Inspirace - videa, myšlenky, zkušenosti z tréninku

Následující materiály nabízejí pro inspiraci ukázky mnoha obratnostních cvičení i funkčního posilování, od snadných cviků po obtížnější, postupy více i méně známé, a navíc pár informací a zkušeností ...

Úkolem funkčního tréninku je zlepšovat správné (přirozené) pohybové funkce. Vychází z reálných, přirozených pohybových činností a převádí je do cvičení. Jak se říká: "Kondiční trénink tady byl vždycky, jen ještě nedávno jsme mu říkali fyzická práce."

Odlišit účinné cviky, které pro přirozený pohyb smysl dávají, od opaku, to často vyžaduje jistou odbornost a zkušenosti v oblasti pohybu i tréninku - z pohledu těla, hlavy i "srdce".

Funkční kondiční trénink je o kvalitě pohybu a pohybové všestrannosti - ukázka cvičení pro náročnější borce ...

Každý má trochu jiné dispozice - někdo je šikovnější, jiný zase silnější nebo pohyblivější. A každý má v tréninku jiné cíle. Ne všechny cviky jsou vhodné pro každého, ne každý trénink Ti bude vyhovovat a ne každý trénink povede ke Tvým cílům. Určitý přístup k tréninku a některé základní cviky doporučuji téměř všem, ale celkový trénink by měl být vždy individuální.

Pohybový trénink s vlastní vahou a vývojové cviky

Vývojová kineziologie je velká inspirace pro cvičení. Pohyby malých dětí převedené do cviků slouží skvěle pro trénink základní pohybové obratnosti, pohyblivosti i stability páteře a kloubů. K takovému cvičení potřebuješ jen vlastní tělo, které máš vždycky s sebou ...

Tři jednoduché cviky pro zdraví - pokud máš jen 5 minut a 2 x 2 metry prostoru ...

Takovéto cviky v rozcvičce mění už samotnou rozcvičku v pohybový trénink. V dětských letech se utvářejí pohybové základy, ze kterých vychází náš dospělácký pohybový život. Jinak řečeno, pokud Ti pohyby malých dětí dělají větší problémy, je pravděpodobné, že Tvé pohybové návyky mají významné nedostatky ...

Pokud hledám náročnější cviky s vlastní vahou, zajímají mě hlavně ty, které vycházejí ze základních vzorů pohybu. Vlastní tělo nabízí opravdu hodně možností cvičení. Dnes velmi populární street workout nebo parkour vracejí na scénu prvky z gymnastiky. Youtube žádá hlavně ty koukavější. :) Neměli bychom ale zapomínat na dobré pohybové základy a pohybovou všestrannost.

Mnozí borci základy přeskakují a ženou se za vysokými, někdy až "cirkusovými", výkony. Ovšem bez dobrých základů jsou pokročilé cviky vždy na úkor zdraví. Nenech se ovládat egem, ego je svině. :) Realita je taková, že Tvoje výkony nikoho nijak zvlášť nezajímají. Cvič hlavně pro sebe. Proto, aby Tě to bavilo a dokázal ses dobře hýbat do vysokého věku. Trénink pro zdravé pohybové základy ale neznamená snadný trénink, a už vůbec ne to, že se budeme omezovat jen na základní cviky jako jsou kliky, shyby, ...

Funkční posilování a pohybový trénink s jednoduchými pomůckami

Zásobník cviků pro posilování s kettlebellem ...

Kettlebell je jedna z nejlepších pomůcek pro silový trénink. Pomůcka skladná a relativně levná, ideální pro silový trénink doma. Nabízí možnosti dynamických cviků pro trénink výbušné a vytrvalostní síly, ale také pomalu vedené cviky zaměřené na maximální sílu a stabilitu v určitých pohybech. Jedna zásada Ti s kettlebellem pomůže k úspěchu - jednoduchost!

Síla je důležitá, ale sama o sobě nestačí. Kondice je především o všestrannosti. Přemíra silového cvičení jde na úkor jiných stránek tréninku. Pokud nepatříš k výkonnostním sportovcům v silových disciplínách, tak to s činkami nepřeháněj. Přílišný trénink s břemeny může být příčinnou pohybových omezení, bolestí či zranění. Vyžaduje kompenzaci správně zaměřeným cvičením. Nezapomeň taky, že sílu trénuješ nejen s břemeny, ale ve většině pohybových cvičení.

Ukázka posilování s pružnými lany s větším odporem ...

Tahání a tlačení zátěže se v tréninku často podceňuje a opomíjí. Pro sílu v reálných situacích je stejně důležité jako cvičení s břemeny. Pružná odporová lana nabízejí velmi účinný trénink funkční síly. A navíc zajímavé výzvy z hlediska koordinace. Prima pomůcka pro ty z vás, kdo rádi cvičí venku ...

Zásobník cviků pro posilování se zátěžovým vakem ...

Zátěžové vaky přibližují silový trénink reálným situacím. Reálná břemena nemají ideální tvar činky a ne vždy se dobře drží. Mnoho posilovnových borců už v reálu neuhájilo své činkové sebevědomí. :)

Kettlebell swing technika správného provedení ...

Swing s kettlebellem (v tomto provedení někdy označované jako "hardstyle") je velmi populární - a právem. Hodně komplexní a účinný cvik pro rozvoj výbušné síly i silové vytrvalosti.

Všestrannost v kondičním tréninku

Běžecká cvičení ...

Atletická abeceda a základní běžecká cvičení jsou "povinné" pro všechny, kdo chtějí pravidelně běhat. Správná běžecká technika je předpokladem toho, aby běhání více prospívalo, než škodilo. Neomezuj se jen na jedno tempo. Vedle vytrvalostního běhu, vyzkoušej svižné rovinky nebo běhání v terénu, který Tě nutí měnit směr, rychlost, překonávat menší překážky ... A samozřejmě nezapomeň, že běhání samo o sobě je jen součást tréninku.

Ukázka cvičení v přírodě ...

Pohyb patří hlavně ven. Pokud máš jen trochu možnost, nezůstávej uvnitř. Příroda je skvělá tělocvična ... stačí jen zapomenout na předsudky moderních fitnessů. :)